Mehmet Çelebi Han kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Mehmet Çelebi Han kimdir?
Osmanlı padişahlarının beşincisi olan Mehmet Çelebi Han,1413 ile 1421 yılları arasında hüküm sürmüştür. Yıldırım beyazıt ve Devlet Hatun'un oğlu olan bu padişah, 1379 yılında hayata gözlerini açmıştır. Mehmet Çelebi Han, dönemin alimleri tarafından çok iyi bir şekilde yetiştirilmiş ve daima takdir görmüştür. Fen bilimleri ve din konusunda da oldukça bilgili bir padişah olduğu, kaynaklar tarafından da bilinmektedir. 1393 yılında bu tecrübeleri nedeni ile Amasya için sancak beyi olarak tayini sağlanmıştır. 
 
Çelebi Mehmet Han, 1402 yılında yaşanan Ankara savaşı sonrasında dağılan toprakların bütünlüğünü sağlamak için büyük çaba sarf etmiştir. Kardeşleri de bu noktada Çelebi Mehmet Han'a büyük destek sağlamıştır. Çelebi Mehmet Han, Osmanlı Devleti'ni büyük bir uçurumdan çekmiş, en kötü dönem olan Fetret Devri'nden de kurtarmayı başarmıştır. Çelebi Mehmet, kaybedilen toprakların tamamını da kısa sürede geri almayı başarmıştır. 
 
1414 yılında Nif, Kayacık ve İzmir'i alan Çelebi Mehmet Han, Karamanoğulları'nın dilemiş olduğu özür üzerine de barış imzalamıştır. Bu olaydan sonra Karamanoğulları sözünde durmamış ve Çelebi Mehmet Han Konya'yı kuşatarak Osmanlı Devleti topraklarına dahil etmiştir. Sonrasında Çelebi Mehmet Han Konya'yı tekrar Karamanoğulları'na vermiş ve Akşehir, Beyşehir, Sivrihisar, Beypazarı ve Yalvaç kalelerini kuşatarak almıştır. 
 
Mehmet Çelebi Han, Musa Çelebi ile birleşmiş ve Eflak Beyi'ni bozguna uğratmıştır. Bu durum sonucunda Mirça'nın oğlu esir düşmüştür. Bu olayın ardından da Çandaroğulları'na düzenlenen sefer ile Kalecik, Tosya ve Çankırı alınmıştır. Tarihte önemli olaylardan biri de bu dönemlerde Basarabya'ya girilmiş olmasıdır. 
 
Mehmet Çelebi Han döneminde büyük bir isyan başlamıştır. Şeyh Bedrettin ayaklanması olarak da bilinen bu isyan, Amasya'ya kadar gelmiştir. Ancak; Mehmet Çelebi Han, bu isyanın bastırılmasında da son derece başarılı olmuştur. Şeyh Bedrettin de bu olayın ardından asılmış ve hayatına son verilmiştir.
 
Mustafa Çelebi, belli bir süre sonra yenilgiye uğratılmıştır hatta bu olay Düzmece Mustafa olayı olarak da bilinmektedir. Çelebi Mustafa da kaçmış ve olayın ardından Bizans'a sığınmıştır. Mehmet Çelebi Han, 1421 yılında hastalanmış ve hayata gözlerii kapamıştır. Yeşil türbeye de naaşı defnedilmiştir. Halen Bursa'da türbe pek çok ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.
 
Mehmet Çelebi Han, Osmanlı Devleti için önemli sultanlardan biridir. Yaptırmış olduğu hayır imarları ile de her geçen gün daha fazla dua almaktadır. Oğulları ve kardeşleri için yaptırdığı çeşmeler de kayıtlar arasında yer almaktadır. 
Osmanlı Devleti'nin ikinci kurucusu olarak kabul görmektedir. Sebebi ise 1402 Ankara Savaşı'nda yaşanan fetret devrinin bitirilmesi ve çok sayıda toprak parçasının yeniden Osmanlı Devleti sınırlarına dahil edilmesidir. Kardeşleri gibi sert olmayan ancak; taviz de vermeyen sultan iyi yetiştirilmiş bir komutan olmanın yanında kibar ve nazik olması ile de bilinmektedir.
 
Mehmet Çelebi Han, oldukça kısa bir ömür yaşamış ancak bu dönem içinde de sanat eserlerine de önem vermiştir. Hem sefer düzenlemiş hem de imar konusunda katkılarda bulunmuştur. Bursa'da Sultaniye medresesi onun döneminde inşa edilmiştir. Hatta Sultan, yeşil caminin tam karşısına kendi türbesini de yaptırmıştır. En önemli hizmetlerinden biri ise, Mekke ve Medine halkına yapmış olduğu maddi yardımlardır.
 
Kısacası Çelebi Mehmet Han, döneminin önemli hükümdarlarının olmasının yanı sıra, milletinden kimseyi ayırmamış herkesin derdini dinlemiş ve devlet erkanlarının da fikrini alarak devletin genişlemesinde büyük rol oynamıştır. Bu durum da onun hala anılan, saygıdeğer bir sultan olmasında büyük etkiye neden olmaktadır. Naşı ziyaret etmek isteyenler için Bursa Yeşil Cami'dedir.
 

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!