5. Murat Han kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
5. Murat Han kimdir?
Sultan Abdülmecit Han’ın oğlu olan Sultan 5. Murat Han 33. Osmanlı Padişahı olarak bilinmektedir. 4 Haziran 1876 tarihinde hükümdar olduğu vurgulanmaktadır. Kısa süren padişahlık deneyimi sadece 93 gündür. Bu kadar kısa bir hükümdarlık dönemi bulunmasının nedeni ise akli dengesinin bozulmasıdır.  1840 yılında doğduğu bilinen padişah için kısa süreli hükümdarlık dönemi ile ilgili ayrıntılar diğer alt başlıklarımızda ele alınmaktadır. 
 
Sultan 5. Murat Han Ailesi Hakkında
 
Sultan 5. Murat Han Ailesi hakkında bilinen detaylardan biri padişahın annesinin Gürcü olduğudur. Annesinin adının Şevkefza Kadınefendi olarak bilinmektedir. Babası Abdülmecit Han, Amcası ise Abdülaziz Han olarak bilinmektedir. 
 
Sultan 5. Murat Han Eğitimi 
 
Sultan 5. Murat Han eğitimi hakkındaki detaylara baktığımızda iyi bir eğitim ve öğretim görmüş olduğu bilgisine ulaşmaktayız. O devirde yaşayan ünlü âlimlerden ders aldığı Sultan 5. Murat Han eğitim bilgileri hakkında edindiğimiz bir başka bilgidir. 
 
3 dil bildiği bilinen Sultan 5. Murat Han ayrıca yurt dışından da çeşitli kitaplar getirterek okumuştur. Bildiği diller şunlardır: Arapça, Fransızca, Farsça. Devlet idaresi ve fen bilimleri alanında eğitim aldığı da belirtilmektedir.  
 
Amcası Abdülaziz Han döneminde veliaht olduğu vurgulanan padişahın o dönemde birçok savaşa amcasıyla birlikte katıldığı bildirilmektedir. 
 
Sultan 5. Murat Han Akli Dengesini Neden kaybetti
 
Sultan 5. Murat Han ile ilgili giriş kısımda da bahsettiğimiz gibi 93 günlük saltanatı ile en kısa süreli hükümdarlığı yapmıştır. Bunun sebebi ise akli dengesini yitirmesi olmuştur. Peki, akli dengesini yitirme nedeni nedir, diğer bir değişle Sultan 5. Murat Han Akli Dengesini Neden kaybetti? Ondan önce tahta geçmiş olan Abdülmecit ve Abdülaziz Han son dönemlerinde saray eşrafından kişilerce saf dışı bırakılmak istenmiştir. Abdülmecit Han, soğuk bir sarayda işkence ve zatürre sonucu hayatını kaybetmiştir. Annesi Şevkefza Kadınefendi de türlü işkencelere maruz kalmıştır. Amcası Abdülaziz Han ise eski paşaların yaptığı plan neticesinde esir alınarak ardından iki bileği kesilmek suretiyle öldürülmüştür. Bütün bu olayları düşünerek en sonunda kendi sonunun da işkence ve ölüm olacağı korkusu Sultan 5. Murat Han için akli dengesini kaybetme nedeni olmuştur.  Özellikle annesine ve babasına yapılan kötü muamele ve işkenceler nedeniyle derin üzüntü yaşadığı belirtilen bir diğer detaydır. Üzüntü dolayısıyla hastalığının artmasına bir sebep de doktorunun uyguladığı yanlış tedavi olarak belirtilmektedir. 
 
Sultan 5. Murat Han Tahttan Alındıktan Sonra 
 
Sultan 5. Murat Han tahttan alındıktan sonra yerine kardeşi 2.Abdülhamit Han geçmiştir. Akli dengesini yitiren bir padişah tarafından yönetileceği düşünülen Osmanlı Devletinin bu durumu, Avrupa devletlerini sevindirse de bu sevinç kısa sürmüştür. Tahta 2.Abdülhamit Han geçerek otoriteyi sağlamıştır. Bu süreçten sonra Sultan 5.Murat ailesi ile birlikte başka bir sarayda hayatını sürdürmüştür.
 
Çırağan Sarayına Yerleştirilmiştir
 
Sultan 5.Murat Han tahttan indikten sonra ailesi ile birlikte Çırağan sarayına yerleştirilmiştir. Bir süre sonra burada iyileştiği belirtilen 5. Murat Han, bir daha hükümdarlık yapmamıştır. Sultan 5. Murat Han bundan sonraki hayatını okuyarak geçirmiştir. Belirtilen bir detaya göre torunlarını da okuttuğu ifade edilmektedir.
 
Kardeşi Onu Sıklıkla Ziyaret Etmiştir
 
Bu süreçte kardeşi 2.Abdülhamit Han da onu yalnız bırakmamış ve zaman zaman ziyaret etmiştir. Kardeşinin kendini ziyareti ve nazikâne hatır sormasını her zaman müteşekkir bir tavırla karşıladığı bildirilmektedir. 
 
Sultan 5. Murat Han Vefatı
 
Sultan 5.Murat Han 29 Ağustos 1904 tarihinde vefat etmiştir. Sultanın cenazesi İstanbul’da bulunan Yeni Cami türbesine defnedilmiştir. 

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!