Yıldırım Beyazıt Han kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Yıldırım Beyazıt Han kimdir?
Yıldırım Beyazıt Han 360 yılında doğmuştur. Osmanlı sultanlarından 4. Olan Yıldırım Beyazıt Han’ın annesi Gülçiçek hanımdır. Bayezit Han çok iyi bir eğitim almış ve babası ile birlikte Kosova Savaşı’nda görev gerçekleştirmiştir. Babasının Kosova Savaşı sırasında Şehit düşmesi sonucunda Yıldırım Beyazıt Han idareyi eline almayı başarmıştır. Padişah ilk yıllarında 1389 ile 1392 yılları arasında menteşeoğulları, Aydınoğulları, Germiyanoğulları, Hamitoğulları ve Saruhanoğullarını almak için büyük mücadelede bulunmuştur. 1396 yılında gerçekleştirilen Niğbolu zaferi Osmanlı Devleti’nin Bayezid sayesinde Balkanlardaki hakimiyetini de sağlamıştır. Bu sayede Yıldırım Bayezid Han Müslüman coğrafyada da büyük bir ün kazanmış ve Sultan olarak adlandırılmaya başlamıştır. 1399 yılında Yıldırım Bayezit Anadolu’ya dönmüştür. Kadı Burhanettin ve Karaman topraklarını almıştır.
 
Toroslardan başlayarak Tuna’ya kadar uzanan büyük bir imparatorluk kurmuştur. Tam da bu dönemde Timur İran ve Orta Asya arasında büyük bir imparatorluk kurmuştur. Timur Orta Asya’da giderek yayılırken Sivas’ı da ele geçirmiştir. Tüm Türkmen beyleri Timur’un tarafına geçerek onun yanında olmaya başlamışlardır. Yıldırım Beyazıt ve Timur sürekli karşı karşıyaydı ve dünya üzerinde büyük bir hükümdar olmak için adeta yarışıyorlardı. 27 Ağustos 1402 tarihinde Ankara Savaşı sonucunda Timur kalabalık ordusu ile Yıldırım Beyazıt ile karşı karşıya gelmiştir.
 
Yıldırım Beyazıt Ankara Savaşını kaybetmiş ve timura esir düşmüştür. Osmanlı ordusu büyük bir Bozguna uğratılmıştır. Şehzade Musa ve Mustafa ile birlikte Yıldırım Beyazıt Akşehir’e Sürgün için gönderilmiştir. Yıldırım Bayezid han 1403 yılının 9 mart’ında hayata gözlerini kapatmıştır. Yıldırım Beyazıt’ın tahta çıkmasından Türkmen beylerinin desteğinin çok büyük önemi vardır. Devşirmeler tekrardan canlanmış Hristiyan gençlere çok büyük destek vermiştir. Yıldırım Beyazıt’ın en büyük emeği ve arzusu ise İstanbul’u feth etmektir ancak Bayezid İstanbul’u 3 defa kuşatılmasına rağmen bir türlü alamamıştır. Yıldırım Beyazıt hayatı boyunca Osmanlı Devleti için çok büyük emekler sarf etmiştir. Aynı zamanda teknik yetersizlikler ve devşirmelerden almış olduğu tavsiyeler sonucunda Ankara Savaşını kaybetmiştir. Bu durum Yıldırım Bayezid Han’ın hayatı boyunca yaptığı en büyük hatalardan biridir. Teşkilatlanma alanında büyük yenilikler yapan Yıldırım Beyazıt Anadolu Hisarı’nın yapılmasında da etkili olmuştur. Bugünkü Anadolu Hisarı Yıldırım Beyazıt’ın ürünüdür. Doğudan ve Batıdan Gelen tehditler arasında kalan Yıldırım Beyazıt hayalini kurduğu pek çok şeyde başarı gösterememiştir. Aslında Yıldırım Beyazıt oldukça İyi başarılı ve idareci bir askerdir ancak kuşatma arasında kalan bu sultanı yapılan yanlış oyunlar nedeniyle belli konularda başarı elde edememiştir. Çok hızlı hareket etmesi ve çok iyi manevralar yapması nedeniyle sultana “Yıldırım” lakabı verilmiştir. 
 
Yıldırım Beyazıt Han Sırbistan kralının kızı ile evlenmiştir. Avrupa’da bulunan devletlere nispeten çok daha iyi ilişkiler kurmuş olması onun belli konularda itham edilmesine de sebebiyet vermiştir. Devşirmeler ile oluşturmuş olduğu orduda her bir Hristiyan asker tam bir Osmanlı gibi savaşmış ve Yıldırım Beyazıt’a çok büyük destek sağlamıştır.
 
Yıldırım Bayezid Han Osmanlı Devleti için oldukça önemli bir isimdir. Yapmış olduğu yenilikler ile toplumda da sevilmeyi başarmıştır. Yalnız tek başarısızlığı olan 1402 Ankara savaşı, Bayezid için büyük bir prestij kaybı yaşatmıştır. Zaten sultan da bu dönemden sonra tüm hakimiyetini kaybetmiş, kısa bir süre sonra da yaşamını yitirmiştir. Osmangazi ve Orhangazi kadar başarılı bir sultan olmasa da Yıldırım Bayezid’in Osmanlı için katkıları da yadsınamaz bir gerçektir. Hatta bu dönem ve Ankara Savaşı tarih kitaplarında çok önemli bir şekilde anlatılmaktadır. 

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!