Fatih Sultan Mehmet Han kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Fatih Sultan Mehmet Han kimdir?
Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in 800 yıl öncesinden haberdar etmiş olduğu ve çok önemli olan bu padişah Osmanlı Devleti’nin 7. Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fetheden ilk padişahtır.  1100 Yıllık Doğu Roma imparatorluğuna son veren bir çağı kapatarak yeni bir Çağ açan 2. Mehmet henüz 21 yaşındayken gerçekleştirdiği bu büyük fetihten sonra Fatih unvanını kazanarak Türk ve İslam dünyasının en büyük kahramanlarından biri olmuştur. 2. Mehmet 30 Mart 1432 de o dönem Osmanlı Devleti’nin başkenti olan Edirne’de Sultan Murad’ın 4. Oğlu olarak dünyaya geldi 
 
Şehzadelerin devlet yönetimini öğrenmesi ve tecrübe kazanması için sancaklarda görevlendirilmesi geleneği nedeniyle önce Amasya Daha sonra da Saruhan Sancak beyliğine atandı. Çocukluğundan itibaren İbranice, Farsça ve Arapça dillerini tercüme yapacak kadar konuşur. Ayrıca matematik ve geometri konusunda da oldukça bilgilidir. Fatih Sultan Mehmet Han 1444 yılında henüz 12 yaşındayken babası Sultan 2 Murat’ın tahtından kendi isteğiyle çekilmesi sonucu padişah oldu. İkinci Murat büyük oğlu Alaaddin Ali Çelebi’nin ölümü sonrasında şehzadesinin acısıyla tahtı 2. Mehmet’e bırakarak Bursa’da inzivaya çekilmiştir.
 
 O dönemde tarihçiler yaşlı ve yorgun ikinci Murat’ın hükümdarlıktan geçtiğini ve oğlunun kaybından sonra da büyük bir depresyona girdiğini iddia ederler. Küçük yaştaki bir çocuğun tahta geçmesini  fırsat gören Macarlar oluşturdukları birlik ile Osmanlı topraklarına girerek Varna'ya saldırıya geçer. Bu durum karşısında genç padişah vezirlerin de iknası ile birlikte tahtı tekrar babası 2. Murat’a bırakır. Fatih Sultan Mehmet Han'ın tahta geri dönmesi için babasına yazdığı mektupta şu ifadeler tarihe geçmiştir. "Eğer padişah sen isen gel tahtına geç, yok eğer padişah ben isem sana emrediyorum gel ordunun başına geç" Bunun üzerine babası tahta geri döner. 1444 yılında Varna'yı geri kazanır. 
 
2. Murat’ın tahta geri dönmesiyle yeniden Manisa'ya dönen Şehzade Mehmet babası 2. Murat’ın vefatından sonra 1451 yılında ikinci sefere çıkar. 19 yaşında tahta geçen Sultan Mehmet Genç yaşına rağmen askeri ve idari alanda büyük hamleler başaracak olgunluğa sahip dehasıyla hemen Bizans İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u almak için hazırlıklara başlar. Bunun planlarını bizzat çizilebilecek yardımları artık Osmanlı’nın izni olmadan vazgeçmek mümkün değildir. Henüz görülmemiş büyüklükte toplar dökülür. Fatih Sultan Mehmet Han, tüm hesaplamaları ve mukavemetleri kendisi gerçekleştirmiştir. 
 
Fatih Sultan Mehmet Han, tarihte 1453 İstanbul'un fethi ile oldukça ünlüdür. Hatta Kuran-ı Kerim'de müjdelenen kumandan olarak da bilinmektedir. O dönem humbara olarak bilnen top günümüzde havan olarak dünya silah tarihine geçmiştir. Bu hazırlıklardan sonra 6 Nisanda kuşatma başlamıştır. Kuşatmanın kaldırılması halinde vergi verileceğini ve surlara kadar bütün toprakların Osmanlı Devleti'ne geçeceğini söylerler. Ancak, Fatih Sultan Mehmet Han kuşatmadan vazgeçmemektedir. Teslim olmalarını söyler ve Mora'yı teklif eder. razı olmadıkları durumda ise, zorla gireceklerini söylerler. Kuşatma uzadıkça şehrin düşürülmesi için şehre girilmesi gerekmektedir. Gemiler karadan yürütülür ve Dolmabahçe'den Beyoğlu'na kızaklar ile yürütülür. Ertesi sabah gemiler karadadır. Kuşatmanın 53. günü fetih gerçekleşmiştir. Osmanlı Ordusu tekbir sesleri ile İstanbul'a girerler. Fatih Sultan Mehmet Han, Venedikliler tarafından yapılan 14 suikasttan kurtulmuş ancak, 1381 yılındaki kuşatmaya hazırlanırken vefat etmiştir. Fatih Sultan Mehmet Han'ın ölümünün tam sebebi halen bilinmemektedir. Kaynaklarda da bu şekilde geçmektedir. Rivayete göre ise sultanın zehirlendiğine dair bilgiler bulunmaktadır. Ölümünden sonra 3 gün 3 gece kilise çanları çaldırılmış ve hristiyanlar büyük sevinç yaşamıştır. Kaynaklarda bu şekilde yer almaktadır.
porno
 

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!