2. Bayezid Han kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
2. Bayezid Han kimdir?
II. Bayezid Han
 
2. Bayezid Han, 7 yaşındayken Amasya valisi olmuş ve padişah olacak şekilde yetiştirilmiştir. 27 yıl Amasya'da sancak beyi olarak oturmuştur. Cem Sultan'a Fatih'in ölüm haberi gönderilmiş ancak; haberci öldürüldüğü için Cem Sultan haberi geç almıştır. Bayezid'in oğlu bu dönemde babasına vekaleten tahta çıkarılmıştır. 1481 yılında oğlu şehzade korkut'tan saltanati resmen teslim alan Bayezid tahta çıkmıştır. 
 
Seferler sultanı olarak da bilinen II Bayezid Han 8. padişahtır. Fatih Sultan Mehmet'e göre Konstantiniye mutlaka feth edilecekti ve fethedilmiştir. Fatihin vefatından sonra, oğlu II. Bayezid Han, tahta geçmektedir. Cem Sultan adlı diğer şehzade abisi II. Bayezid'e düşmandır. Yıldırım da yükü oldukça ağırolduğu için kardeşi olan şehzade Cem Sultan tarafından sürekli tehditlere açıktır. Yenişehir Ovası nedeni ile iki şehzade birbirine düşmektedir. Bir tarafta yıldırım, diğer tarafta ise Cem Sultan bulunmaktadır. Cenk ettikten sonra, Cem Sultan mağlup olur ve Mısır'a kaçar. Elbette II. Bayezid Han durmamaktadır. Akşehir'e sefer düzenlenir ve Cem Sultan yine mağlup olmaktadır. Bayezid bu nedenle oldukça üzülmektedir. Cem Sultan Rumeli'ye çıkmak ister ve Rodos çövalyeleri ile anlaşma gerçekleştirir. Taht sevdası için kavgalar sürmektedir. Kardeş kavgasını diğer bozguncular fırsat bilmektedir. Yeni seferlere çıkamayan bayezid, önce Anadolu'yu sonra da Balkanları toparlamaktadır.
 
II. Bayezid Han sürekli kardeşini düşünmektedir. Cem Sultan ise haçlıların esiridir. Cem Sultan bu dönemde oldukça zordadır. Abisine mektup gönderir ve kısa bir sonra zehirlenerek öldürülür. Hemen hemen tüm hayatı esir olarak geçmektedir. Bayezid, bunun üzerine yas ilan eder ve gıyabında cenaze namazı kıldırır. Cem Sultan'ın ölümünün ardından 4 yıl sonra şehzade Bursa'ya defnedilmektedir. 
 
II. Bayezid Han 1483 baharında Edirne, Filipe ve Sofya üzerinden Sırbistan'a gelmiştir. Belgrad'a kadar da girmiştir ve bölgedeki tüm kaleleri onartmıştır. İlk sefer yaklaşık olarak 7 ay sürmüştür. Macaristan bu durum üzerine telaşlanmıştır. 1483 sonlarında Osmanlı Devleti ile barış anlaşması imzalanmıştır. 
 
1. seferden 1 yıl sonra tekrar sefere çıkmıştır. 1484'te İstanbul'dan ayrılmış ve Boğdan'a gitmiştir. 8 yıl sonra Boğdan'a yapılan ilk seferdir. Bu sefer Osmanlı Devleti sayesinde kazanılmıştır. ayrıca Kırım'a da karadan bağlantı sağlanmıştır. 
 
Yakın doğunun iki büyüğü ola Osmanlı ile Memlük arasındaki sınırı Fırat nehri ve toroslar belirlemekteydi. Memlük nüfusu azalmaktaydı. Osmanlı'nın tüm zaferleri kahire'de sevinçle karşılanıyordu. Osmanlı ise dönemin en büyük islam devletiydi. Halifelik ve kutsal emanetler ise memlüklerde bulunuyordu. Osmanlı ise bunu kabul etmiyordu. II. Bayezid Han Mısır'a girilemeyeceğini bile bile 1485 yılında ilk Osmanlı Memlük savaşını başlatmıştır. Savaş ise 6 sene sürmüştür. Savaş 1485'te başladı ve muharebe şeklinde değildi. Tüm ordular karşı karşıya hiç gelmemiştir. Seferi Hümayün başlatmaya karar veren II. Bayezid Han, kararlı olarak yoluna devam etmiştir ve karşı tarafı barışa ikna etmiştir. Memlük Sultanı ise Tunus hükümdarını araya sokmuştur. 
 
3.sefer ise 1492 yılında Belgrad'ı fethetmek için sefere çıkmıştır. Sofya'ya kadar gelen sultan, kararı değiştirmiş ve görevi Süleyman Paşa'ya bırakıp Arnavutluk'a gitmiştir. Arnavutluk üzerinde ilerlerken 1492 yılında bir Şii Fedaisi tarafından suikasta uğramıştır. 9.5 ay süren seferde Osmanlı topraklarından çıkılmadığı için savaş olmamıştır. Belgrat kuşatması da başarısız olmuştur. 
 
II. Bayezid Han hayatı boyunca Osmanlı Devleti için büyük seferler düzenlemiştir ancak; Dimetoka'ya yola çıktığı vakit Çorlu yakınlarında hayata gözlerini yummuştur. Tarihte Seferler Sultanı olarak bilinen padişah, Osmanlı Devleti için oldukça önemli padişahlar arasında yer almaktadır.

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!