Voyvoda 3. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda, Kont Drakula) kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Voyvoda 3. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda, Kont Drakula) kimdir?
Voyvoda III. Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda, Kont Drakula) Kimdir?
 
Tarihe adını önemli ve oldukça farklı bir şekilde yazdırmış olan Voyvoda III. Vlad Tepeş, Kazıklı Voyvoda ve Kont Drakula isimleriyle de anılıyor. Macaristan Krallığı'nda 1431 yılında doğmuş olan Vlad Tepeş, gençlik yıllarından başlayarak yavaş yavaş hükümranlığının temellerini atmıştır. Vlad'ın babası, Osmanlılar'a yenilmesinin ardından oğlu olan Vlad Tepeş'i Osmanlılar'a rehin olarak vermişti. 1442 ve 1448 yılları olan çocukluk yıllarında Osmanlıların elinde rehin olarak geçirmiş olan Vlad Tepeş, Tokat ve Nif bölgelerinde beylik şehzadeleriyle beraber yaşamını sürdürdü. 1448 yılında 2.Kosova Savaşı'nın ardından Osmanlı desteğini alarak Eflak'ın başına geçmek için girişimde bulundu fakat başarısız oldu. Macaristan tarafından desteklenen Eflak voyvodası II. Vladislav tarafından Vlad Tepeş bu girişimi sonucunda yenilgiye uğratılarak Boğdan'a sürüldü. Tarihler 1456 yılını gösterdiğinde Belgrad şehrine Osmanlı kuşatmasına karşı savunmaya giden Janos Hunyadi, Vlad'ın komutasında olacak şekilde bir ordu verdi. Ordusuyla beraber Vlad Tepeş, Eflak'a sefer düzenleyerek II. Vladislav'ı öldürdü ve III. Vlad unvanını alarak Eflak voyvodası oldu. 
Voyvoda Vlad Tepeş
 
Eflak voyvodası olarak 1456 yılından başlayarak 1462 yılına kadar hükümranlığını sürdürdü. Düşmanlarını kendine özgün yöntemlerle cezalandırması ve idam etmesiyle pek çok sıfatla bilinir hale geldi. Cezalandırma yöntemlerinden biri olan kazığa geçirme yöntemi, Vlad Tepeş'in ölümünün ardından kendisinin Kazıklı Voyvoda olarak anılmasına sebep olacaktı. Kazığa geçirdiği düşmanlarının kanını toplatarak fıçılara yerleştirmesi ve bunun yanı sıra bu kanları içtiği söylentileriyse Kont Drakula isminin ortaya çıkmasını sağladı.
Kont Drakula III. Vlad 
 
Voyvoda olduğu yıllarda hükümranlığını sürdürdüğü bölgede suçların en üst seviyeye ulaşmış olması Vlad Tepeş'in Osmanlı ile savaş düşüncesinin önüne geçen bir engeldi. Suç seviyesini hüküm sürdüğü bölgede en aza indirmek için önce suçlulardan başlayacak şekilde kazığa geçirme yöntemini uygulamaya başladı. Vlad sıfatı Romanya bölgesinde yaşayan etnik gruplar tarafından "Cellat" anlamına geldiğinden dolayı verilmişti. Halk arasında yayılan rivayetlerle Vlad Tepeş'in vampir olduğuna inanıldı. Söylentilere göre ziyafet düzenlemek için pek çok fakiri kendi şatosunda ağırladığı ve sonrasındaysa şatoyu yakarak ziyafete katılan tüm fakirleri öldürdüğü bilinir. Yine başka bir söylentiye göre Voyvoda unvanını aldıktan sonra o dönem birlikte yaşadığı eşinin hamile olduğunu öğrenmesinin ardından ona inanmadığını söyleyerek, eşinin karnını yararak rahme düşmüş bebeği karnından alır. Tüm bu söylentilerin ayyuka çıkmasıyla beraber Vlad Tepeş, tarihe Kont Drakula olarak işler. 
 
Voyvoda III. Vlad Tepeş ve Osmanlı 
 
1460 yılında Vlad'ın Tuna Nehri'ni geçmesiyle beraber Bulgar ve Türk katliamını kendi yöntemi olan kazığa geçirme yöntemiyle yapmasıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından sefer düzenlendi. Düzenlenen seferde görülen manzara ürkütücüydü. Kilometrelerce uzanan demir kazıklarda infaz edilen insan bedenleri yolu kaplıyordu. 1462 yılında III. Vlad Tepeş'in ordularının yenilmesiyle Eflak tekrar Osmanlı Devleti'nin egemenliği altına girmişti. Vlad, Macaristan'a bağlı olan Erdel'e kaçıp dönemin Macar kralı olan Matthias Corvinus'tan yardım istedi fakat talebi kabul edilmedi. Vlad, Osmanlı yönetimi ile işbirliği içerisinde olan Macar kralı Matthias Corvinus'un isteği üzerine 1462 yılında tutuklanarak Budin'e getirildi. Hapiste olduğu dönemde hem kral hem de ailesiyle iyi ilişkiler kurdu. 1474 yılında cezası biten Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda), Büyük Stefan unvanıyla bilinen kuzeni Stefan Cel Mare'yla beraber Eflak'a tekrar dönerek voyvoda ilan edildi. Voyvoda olduğu yılda Osmanlı ordusuna tekrar yenildi. III. Vlad'ın öldürülmesinin ardından başı, öldürüldüğünün kanıtı olarak İstanbul'a, Fatih Sultan Mehmet'e gönderildi. Osmanlı, Bulgaristan, Almanya, Macaristan ve Rusya'ya kadar uzanan söylentilerle beraber Vlad Tepeş'in Kont Drakula yani bir vampir olduğu yayıldı. Romen halkı Vlad Tepeş'i tüm söylentilere rağmen kahraman olarak gördü.

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!