Kral Jül Sezar kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Kral Jül Sezar kimdir?
Jül Sezar, MÖ Temmuz 100 yılında Roma, İtalya’da doğmuştur. Babası Gaius Julius, annesi Aurelia Cotta’dır. Sezar doğarken annesi ölmüştür. Jül Sezar, Romalı general ve politik bir liderdir. Tarihin gördüğü en büyük savaşçı ve devlet adamlardan birisi sayılır. Jül Sezar, bu kadar iyi savaşçı ve devlet adamı olmasının yanı sıra çok büyük bir yazar olmasıyla da tanınmıştır. Jül Sezar; davranışlarıyla hep halk tarafını tutmuş bütün ülkeyi bütün ülkeyi , Romalı asillerin halk üzerinde ki baskıyı kaldırmaya çalışmıştır. Jül Sezar, yaptıklarıyla Roma Cumhuriyeti’nin bir Roma İmparatorluğu’na dönüşmesinde çok büyük rol oynamıştır. 
 
Jül Sezar’ın Gençlik Yılları
 
Jül Sezar, elçi olarak Britanya Kralı IV. Nikomedes’in sarayında görev yaptı. Jül Sezar’ın Marius taraftarlarından 1. Cornelius Cinna’nın kızı Cornelia ile evlenmesi, Marius partisine yönelmesine yol açtı. Jül Sezar, Roma’dan zorla gönderildi.Jül  Sezar ancak Sulla’nın ölümünden sonra Roma’ya tekrar dönebildi. Jül Sezar, hatiplik öğrenmek için Rodos’ta bulunan ünlü öğretmen ve hatip Apollonius Molo’nun yanına gitti. 5 yıl gibi bir süre eğitim aldıktan sonra Roma’ya dönen Jül Sezar, siyasete atılarak, cömertliğiyle tüm Roma halkının gönlünü kazanmayı başardı. Jül Sezar’ın siyaset hayatı: Jül Sezar, Cornelia’nın ölümünden sonra geniş bir çevresi olan Pompeia adında bir kadın ile evlendi. MÖ 66 yılında praetorluk rütbesine yükseldi. Jül Sezar, Batı Hispania’daki ayaklanmayı bastırdı ve elde ettiği ganimet ile borçlarını ödedi.  Konsül olmak için Roma’ya gitti. MÖ 59 yılında, Marcus Bibulus ile konsül seçildi. O sıralar Anadolu’dan dönen Pompeius ve Crassus ile anlaşarak ‘’Birinci Triumvirlik’’ kuruldu. 
 
Jül Sezar’ın Hükümdarlığı
 
Tüm dikkatini Roma’yı yönetmeye veren Jül Sezar, Senato’yu arka plana attı. Jül Sezar, çıkardığı kanun ile fakir vatandaşlarına ve askerlerine toprak dağıttı. Böylelikle subayları ve halkı kendi tarafına çekti. MÖ 58 yılında Gallia’ya girerek bütün ülkeyi 8 yılda ele geçirmiştir. Jül Sezar, Gallia zaferinden elde ettiği ganimet ve ordusu ile birlikte Roma’nın en kuvvetli adamı oldu. Jül Sezar’ın bundan sonra her yaptığı işten zafer ile geri döndü. MÖ 53 yılında Crassus’un öldürülmesi ile birlikte Birinci Triumvirlik sona erdi. Pompeius ile savaşa giren Jül Sezar, 60 günlük bir savaştan sonra Pompeius’u yenerek İtalya’nın tamamını ele geçirmeyi başardı. MÖ 45 yılında Pompeius’un iki oğlunu yendi. Bu kadar başarının sonunda Jül Sezar, Roma İmparatorluğu’nun mutlak hakimi oldu. İmparator ünvanını aldı, Quirinus tapınağına heykeli dikildi. Jül Sezar, yaşadığı sürece boyunca gücünü iyiye kullanmış, devlet için çok faydalı olan işler yapmıştır. Eyaletleri düzenli bir hale getirmiş, hukuki durumları düzene oturtmuştur. Eyalet halkına vatandaşlık ve senatör olabilme gibi çeşitli yetkiler tanımıştır. 
 
Jül Sezar’ın Ölümü
 
Jül Sezar’ın bu kadar yetkiyi kendinde toplaması ve Senatonun yetkisini sınırlaması Jül Sezar’a karşı bir nefret doğurdu. MÖ 44 yılında ömür boyu diktatörlük elde etti. Jül Sezar, cumhuriyet rejimi yerine monarşist bir rejim kuracağını belirtmesiyle beraber, buna itiraz eden aristokratlar, başlarında Cassius ile Brütüs olmak üzere, Jül Sezar’a bir suikast hazırladılar. MÖ 44 yılında senato toplantısına giden Jül Sezar’ı öldürdüler. Jül Sezar’ın en yakın arkadaşı olarak gördüğü Brütüs’ü suikastçilerin arasında görünce büyük bir üzüntü yaşadı ve son sözleri ‘’Et tu, Brute?’’ ( Sen de mi Brutus?) oldu. Jül Sezar öldürüldüğünde 56 yaşında idi. Jül Sezar’ın 3 eşi ve 3 çocuğunun olduğu biliniyor.

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!