Kral 1. Leonidas kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Kral 1. Leonidas kimdir?
Kral I.Leonidas Kimdir?
 
Leonidas bir Sparta kralıdır. 2. Anaxandridas'ın oğludur. Dedesi ise Kral Leon'dur.  1. Cleomenes'ten sonra tahta geçmiştir. Sayıca devasa olarak üstün olan Pers Ordusuna karşı çok az sayıda askeriyle yürüttüğü Termopylae Muhaberesi ile ünlüdür. 
 
Kral Leonidas'ın Hayatı (Milattan önce 530- 480)
 
Leonidas milattan önce 480 yılında efsanevi Thermoplae Muhabrebesinde yunan birliklerinin komutanı olan Sparta kralıdır. Leonidas kendisinden büyük iki abiye sahip olması nedeniyle kral olma ihtimali az olan küçük kardeştir. Ancak Dorieus adlı abisinin Sicilya'da bir savaşta öldürülmesi üzerine tek abisi kalmıştır. Diğer abisi ise Cleomenes'tir. Cleomenes ise şüpheli bir intihar vakasıdır. Böylece Leonidas krallığın tek varisi olmuştur. Leonidas, Celomene'nin kızı Gorgo ile evlenir. Daha sonrasında milattan önce 490 yılında babasının ölmesi üzerine Sparta'nın kralı olur.  Milattan önce dört yüz seksen yılında ephorlar (tanrılar ve rahipler) Leonidas ile birlikte üç yüz kraliyet korumasını ve askerini Thermopylae Geçid'ine yollamıştır. Geçidi Serhas emrindeki Pers ordusuna karşı savunmak için gönderilmişlerdir. Günümüzdeki bir öyküye göre Leonidas çok az bir birliği yanında götürmüştür. Bunun nedeni olarak bu görevinin sonunda kesin olarak öleceğini düşünmesi gösterilmektedir. Savaşa gitmeden önce görüştüğü kahinler Leonidas'a öleceğini söyler. Bu da Sparta tarihinde ilk kez bir kralın öleceğini ortaya çıkartmaktadır. Aksi olarak görüşüne göre ephorlar bu savaş planına Carneia festivali ve Yunan kuvvetlerini Korint girişinde yoğunlaştırma hareketlerinden ötürü isteksiz bir biçimde de olsa destek çıkmışlardır.
 
Termopylae Muhaberesi
 
Termopylae Muhaberesi öncesi Leonidas 'ın askeri tecrübelerinin ne kadar olduğunu kesin bilen bir kaynak günümüzde bulunmamaktadır. Leonidas ve Spartalılar cesaretleriyle ünlüdür. Savaşın daha ilk gününde Serhas Yunanlara silahlarını bırakmalarını söylediğinde Leonidas ona teslim olmayacaklarını söylemiştir. Üçüncü gün Leonidas askerlerine güzel bir kahvaltı etmelerini söylemiştir. Çünkü bunun son kahvaltıları olacağını ve akşam yemeğinin Hades'le yeneceğini söylemiştir. Leonidas'ın askerleri ilk iki gün boyunca Pers askerlerinin önden gelen saldırılarını durdurmuşlardır. Bunu gören Pers generali geçidin arkasından  bir birlik çıkartınca Leonidas ordusunu ikiye böldü. Leonidas geçidin önünde kalmaya devam etti. Belki de Hydarnes'in birliklerinin çevresini sarmayı düşünüyordu. Eğer öyle ise bu hareketi başarısızlıkla sonuçlandı ve nispeten az sayıdaki Yunan ordusu iki taraftan da saldırılarak, beyaz bayrak çeken Thebesliler hariç, yok edildi.
 
Bir başka teoriye göre ise Leonidas geri kalan ordusunu Perslere karşı başka savaşlarda da savaşabilmeleri için, evlerine geri yolladı. Geride kalan askeri birlikler ise, Pers atlıların geri çekilen askeri yok etmemesi için geçidi savunmaya devam etti. Leonidas savaş sırasında Persler tarafından öldürüldü.  Spartalılar Leonidas'ın cesedini almak istese de Persler tarafından ele geçirilmiştir. Heredot'a göre Leonidas'ın kafası Xerxes'in emriyle kesilmiş ve kalan vücudu ise çarmıha gerilmiştir. Leonidas onurlu bir şekilde Spartılılara aykırı olsa da feryat ve yas tutularak gömülmüştür. Bu davranışın Spartalılara aykırı olmasının başlıca nedeni savaşta gerçekleşen ölümü en onurlu ölüm olarak görmeleridir. Üzülseler dahi bu üzüntüyü dışarıya vurmazlardı. Ama Delphi'deki bir kahin bu şekilde gömülmeyi, Sparta'yı korumak için Sparta kralının kaybı kehanetiyle birlikte emretmiştir. Leonidas'ın öldüğü yerde oymalı bir aslan anıtı yapılmıştır. Üzerine adamları ve kendi anısına ''Git Spartalılara söyle, buradan geçen yabancı/ Burada, kanunlara itaat eden bizler yatıyoruz.'' yazmaktadır.
 
300 Spartalı Filmi
 
Leonidas ve askerlerinin destansı savaşı 16 Mart 2007 tarihinde 300 Spartalı filminde işlenmiştir. Yönetmeni Zack Snydar olan bu filmde  Leonidas'ı Gerard Butler canlandırmıştır.

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!