Kral Midas kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Kral Midas kimdir?

Birçok kaynakta Kral Midas kimdir sorusuna farklı isimlerle boyutlandırılmış bilgiler bulunuyor. Yaptığımız araştırmalar neticesinde Asur kaynaklarında “Muşkili Mita” ismiyle tanımlanmaktadır. Frigya Krallığı’nın geçtiği Polatlı’da kurulmuş olan başkent Gordion şehrinde MÖ 738 ila MÖ 696 yılları asında yaşadığı belirtilen Frigya’nın efsanevi kralıdır. Hem yaşamı, hem de ölümü tıpkı krallığı gibi birçok farklı mitolojik yazılarla günümüze kadar lanse edilmiştir. Çocukluğundan ölümüne kadar tüm yaşamı boyunca birçok acıya uğrayan efsanevi kral, eşek kulakları ve dokunduğu her şeyi altına çevirebilme efsanesiyle de ünlü olmaktadır. Kral Midas’ın kulakları efsanesi dilden dile dolaşmış ve günümüzde halen birçok tarihçi tarafından farklı yorumlanmıştır. Kulaklarındaki büyüklüğün nedeni ise henüz anne karnındayken yakalandığı bir hastalığın neticesi olarak belirtilmiştir.

Midas’ın Krallık Yolu

Midas, annesi ve babası acılar içinde yollarda savrulurken o vakitlerde Frigya Kralı Gordion ise hayatını kaybetmiştir. Kralın ölümüyle yasa boğulan halk kimin tahta geçeceği konusunda da düşüncelere kapılmıştır. Ülkenin önde gelen insanları toplanmış ve kralın kim olacağına karar vermek için kahinlere danışmıştır. Kahinlerin vermiş olduğu kehanette Gordion’a arabasıyla ilk giriş yapan bu ülkenin kralı olacaktır söylemini vermiştir. O anda da Midas ülkeye giriş yaparak Frigya’nın iki kralından biri olma şerefine erişmiştir. Dilden dile, tarihten tarihe Frigya denilince artık Gordion veya Midas isimleri kral olarak anılmıştır. Frigya Krallığı bu iki isim ile günümüze kadar efsanesini devam ettirmiş, halen tarihçiler tarafından araştırmalara tabii olunmuştur. Frig ülkesi Kral Midas’ın yaşamı boyunca refah içerisinde parlak bir dönem geçirmiştir. Asur Kralı olan Sargon tarafından çivi yazısıyla “Muşkilerin Mita’sı” olarak adlandırılmıştır. Kral Midas öldükten sonra da Frigya halkı MÖ 6’yüzyıla kadar refah ve bolluk içerisinde yaşamlarını sürdürmüştür.

Kral Midas’ın Ölümü

Kral Midas’ın ölümü tıpkı eşek kulakları, dokunduğunu altına çevirme olayı ve hüzünlü yaşamı kadar efsanevidir. Kaynaklara göre Midas kendini vazgeçilmesi ve zapdedilmesi zor, aynı zamanda görkemli bir başkente sahip olduğunu sanmaktadır. Fakat buna en büyük zıt cevap ise MÖ 696 yılında Kafkaslardan gelen Kimmer’ler Anadolu’yu parçalayarak Midas’ın fethi zor sandığı Gordion’un kale ve surlarını yerle bir etmiştir. Kral Midas bu baskından her ne kadar sağ kurtulsa da bu olaydan sonra kendini hüzne boğarak sıkıntılı bir hayatı sürmüştür. Bu baskına dayanamayan Midas, mitolojik söylemlere göre yerle bir olan Gordion şehrini gezerken boğa kanı içerek intiharla kaderini tayin etmiş ve ölmüştür. Fakat uzmanlar tarafından Midas’a ait kafatasının 3 boyutlu incelenmesinde elde edilen bulgular boğa kanı içerek intihar durumunu yalanlamış, Midas’ın kafasına ağır bir ilkel silah ile vurularak öldürüldüğü ispata varmıştır.  

 

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

kral midasın kızı
2018-03-24 23:50:50

gerçekten başarılı bir yazı olmuş, yazanın ellerine sağlık, kral midas ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için sitenizde yer tüm kral midas ile ilgili yazıları bir araya alsanız çok güzel olur.

ismail yıldız
2018-03-24 23:50:02

sitenizde kral midas ile ilgili başka yazılar varmı, malesef bir arama koymadığınız için arama yapamadık. kral midas ile ilgili tüm efsane ve yazıları bir araya alırsanız cok guzel olur.

sinem aylan
2018-02-08 23:03:20

sitenizde kral midas efsanesi, altın dokunuş gibi yazılarada yer vermişsiniz yeni olmanıza rağmen gayet başarılı buldum, umarım emeklerinizin karışılığını alırsınız. teşekürler :)