Kral Fahd kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Kral Fahd kimdir?
1932 yılında Suudi Arabistan Krallığı’nı kurucusu Kral Abdülaziz bin Abdülrahman El Suud’un otuz yedi çocuğundan bir tanesi ve Suudi Arabistan Krallığı’nı yöneten dördüncü oğlu olacak olan Kral Fahd 1922 yılında doğdu. 
 
Kral Fahd’ın Eğitimi
 
Babası Kral Abdülaziz bin Abdülrahman El Suud’un 1932 yılında, Suudi Arabistan Krallığı’nı kurmasına tanık olan Fahd, eğitimine Riyad’daki prens okulunda başladı. Okuldaki eğitiminden başka olarak Fahd, şeyhlerden özel ders aldı. Prens okulunu tamamladıktan sonra Mekke’de bulunan Din Bilimi Enstitüsü’ne gitti.
 
Kral Fahd’ın Yükselişi
 
1953 yılında babası Kral Abdülaziz bin Abdülrahman El Suud tarafından eğitim bakanlığı makamına getirildi. 1953 yılında, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in taç giyme törenine, Suudi ailesini temsilen katıldı. 1959 yılında Arap birliği zirvesinde başkanlık yaparak kendisi ön plana çıktı. Fahd, 1962 yılında İçişleri Bakanlığı makamına getirildi. İçişleri Bakanı olarak 5 yıl görev yaptıktan sonra, başbakan yardımcılığına getirildi. Kral Faysal’ın, 1975’te yeğeni tarafından katledilmesinin ardından yeni kral Halid oldu. Krallığa Halid’in geçmesi ile birlikte Fahd, tahtın 1. Veliahdı sıfatını kazandı. Kral Halid döneminde Fahd, Başbakanlık görevini de üstlendi. Kral Halid’in 13 Haziran 1982’de ölmesi ile birlikte tahta Fahd çıktı. 
 
Kral Fahd Dönemi
 
Kral olduğu zaman Ortadoğu; İran-Irak savaşı, Körfez savaşı, İran devrimi gibi bir çok olayla sarsılıyordu. Fahd, kral olması ile birlikte ılımlı bir dış politika ile tarafsız kalmaya çalıştı. Lübnan iç savaşında arabuluculuk yaptı. Kral Fahd, Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerinin iyi anlamda gelişmesine çok fazla önem verdi ve Irak’ın 1990 yılında Kuveyt’i işgal etmesinin ardından Amerika’nın, Suudi Arabistan’da üs kurmasına izin verdi. Sovyetlerin Afganistan’dan çıkarılması için Amerika ve Pakistan ile iş birliği yaparak, büyük maddi yardımlarda bulundu. Körfez savaşında da Amerika Birleşik Devletleri taraftarı bir politika izlemesi, kıvılcımı ateşleyen olay oldu. Bu kadar Amerika taraftarlığı yapması karşısında halk ve özellikle Usame bin Ladin olmak üzere birçok ülkenin ileri gelenleri tarafından tepki çekti.
 
Kral Fahd’ın bu hareketleri Usame bin Ladin ve yandaşlarının yükselmesinde büyük rol oynadı. Fahd, hükümdarlığının tüm dönemlerinde Suudi Arabistan’ı uluslararası ve bölgesel olarak öne çıkarmaya çalıştı. Fahd daha kral olmadan önce teklif ettiği Ortadoğu Barış Projesi, 1982 yılında Arap Birliği tarafından onaylandı. Kral Fahd, 1905 yılında felç geçirdi ve ülkesini yönetemeyecek duruma geldi. Kral Fahd’ın felç geçirmesinden itibaren tahtı fiilen Veliaht Prens Abdullah yönetti. Kral Fahd sağlığının kötüye gitmesine rağmen, ziyaretçi kabul etmeye devam etti ve bazı toplantılara bizzat katıldı. 23 yıl gibi bir süre Suudi Arabistan Krallığı’na hükümdarlık yapan Kral Fahd, Suudi Arabistan Krallığı’nı bir aşiret devleti olmaktan çıkarmıştır.
 
Kral Fahd dönemi Suudi Arabistan Krallığı’nın ekonomisi açısından çok önemlidir. Kral Fahd, Suudi Arabistan Krallığı’nı büyük bir ekonomik güç haline getirmiştir. Suudi Arabistan Krallığı, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasından dolayı, Kral Fahd’ın maddi olarak serveti bir hayli fazladır. Suudi Arabistan petrol rezervlerini kontrol eden Kral Fahd’ın 32 milyar doları, Suudi Arabistan’da 7 sarayı olduğu biliniyor. Kral Fahd’ın bilinen 3 eşi ve 8 oğlu bulunuyor. Kral Fahd, izlediği dış politika ya da ekonomik açıdan gündeme gelmesinin yanı sıra İslamiyet’e bağlılığıyla da tanındı. İsminin yanına ‘’ İki Kutsal Cami’nin Koruyucu’’ lakabını da eklettirdi. Kral Fahd, her gün ilerleyen sağlık sorunları yüzünden 82 yaşında 1 Ağustos 2005’te Riyad’da vefat etti. 

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!