İspanya Kralı 2. Carlos kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
İspanya Kralı 2. Carlos kimdir?
İspanya Kralı 2. Carlos Kimdir?
 
II. Carlos, 1661 Madrid doğumlu İspanya kralıdır. Carlos, İspanya Kralı IV. Felipe'nin ikinci karısı Mariana'nın hayatta kalmayı başarmış tek erkek çocuğudur. Dönemin İspanya Kralı olan IV. Felipe'nin ardından bir varis bırakamayacağı tedirginliğini yaşayan İspanyollar, Carlos'un doğumuyla beraber çok büyük kutlamalar yapmışlardır. Habsburg Hanedanı mensubu olarak hayata gözlerini açan Carlos, fiziksel engelli ve beyinsel olarak da geriliği vardı. Habsburg Hanedanlığı'nın kalıtsal hastalığı olan bu hastalıklar Carlos'un hükümdarlığa geçişini engelleyemeyecekti. İspanya Kralı II. Carlos tarihte El Hechizado yani Büyülü lakabıyla da bilinir. İspanyol Habsburg Hanedanı'nın son üyesi olan Carlos'un konuşmaları pek çok zaman anlaşılamıyordu. Çocukluk dönemine dek bebek gibi bakılma gereği duydu. 
 
II. Carlos'un Saltanat Dönemi 
 
İspanya'da II. Carlos'un saltanata geçmesinin ardından farklı açılardan sorunlar yaşanmaya başladı. İspanya'nın Kralı konumuna geçmesiyle beraber İspanyol ekonomisinin gerileyişi başladı. Ekonominin kötüye gitmesine ek olarak açlıklar başladı ve monarşi zayıfladı. İspanya Kralı II. Carlos'un ülkeyi iyi yönetememesiyle beraber politik ilişkiler açısından da göz ardı edilmeye başlandı. İspanya, II. Carlos yönetiminde Fransa'nın yoğun bir şekilde etkisi altında kalmaya başladı. Saltanat döneminde, İspanya'nın dünya çapındaki gücü zayıfladı ve prestiji zarar gördü. 1680 yılına gelindiğinde İspanya'da 120 mahkumun yargılaması gerçekleştirildi. 21 mahkum yakılarak idam edildi. II. Carlos, hükümdarlığını son aşamalarında İspanyol Engizisyonu'nu sorgulayabilme gücüne sahip olan komisyon kurdurdu. İspanyol Engizisyonu'nun işini kötü yaptığına kurulan komisyon tarafından kanaat getirildi. 
 
II. Carlos'un Halefi
 
İspanya Kralı II. Carlos, 18 yaşına geldiğinde tarihler 1679 yılını gösteriyordu. İlk evliliğini Orleanslı Marie Louise ile yaptı. I. Felipe'nin ablası olan Marie Louise, Orleanslı I. Felipe'nin ablası olarak biliniyor. Dönemin genç ve güzel kadını olmasıyla beraber bir kralla evlenmesi sevinçle karşılandı. II. Carlos ve Louise'in hiç çocukları olmadı. Çeşitli sebeplerden ötürü depresyona giren Orleanslı Marie Louise depresyona girerek II. Carlos ile olan evliliklerinin 10.yılında, 26 yaşında öldü. 
 
İspanya Kralı II. Carlos'tan sonra hükümdarlığı üstlenecek bir erkeğe ihtiyaçları olduğunu sıkça dile getirmeye başlayan İspanyollar, Pfalz-Neuburglu prenses Maria Anna ile II. Carlos'un evlenmesini kutlamayla karşıladılar. Carlos'un ilk evliliğinde olduğu gibi prenses Maria Anna'yla olan evliliklerinden de İspanya veliahtı doğmadı. 
 
II. Carlos'un Yaşamının Son Dönemleri
 
Fiziksel ve zihinsel açıdan belirgin seviyede engeli bulunan İspanya Kralı II. Carlos'un doğumundan itibaren yaşadığı sorunların tamamı, hayatının son dönemlerine gelene kadar devam etti. Hayatının son dönemlerine yaklaşana dek İspanya açısından siyasi ve ekonomik açıdan yaşanan sorunlar nedeniyle halk açlıkla karşı karşıya kaldı. II. Carlos'un hayatının son dönemlerine gelmesiyle beraber sahip olduğu engellerin yanı sıra duygusal açıdan da yoğun günler yaşadı. Yakın çevresinden iyiden iyiye uzaklaşmaya başlayan İspanya Kralı II. Carlos, ailesinin cesetlerinin mezardan çıkartılması emrini verdi. İspanyol halkı tarafından bu istek ilk başta çılgınca karşılandığından dolayı duyulan şüphe, Carlos tarafından yapılan ısrarlar sonucunda gerçekleştirildi. Ailesinin mezardan çıkarılmasıyla beraber İspanya Kralı II. Carlos onların mezardan çıkarılmış hallerini detaylı bir şekilde inceledi. Kırılgan psikolojinin iyice yıpranmış olduğunun görülmesiyle beraber yaşanan ekonomik çöküntü nedeniyle halk arasında sesler iyice yükselti. İspanya Kralı II. Carlos yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle sinir krizleri geçirmeye başladı. İspanyol hükümdarlığını bırakması yaşadığı sinir krizlerinin ardından gerçekleşti. Kral tahtını bıraktıktan sonra hayatını basit bir şekilde yaşamaya başladı. Oyunlar oynayarak ve çeşitli etkinliklere katılarak hayatını sürdürdü. 1700 yılında Madrid'de II. Carlos hayata gözlerini yumdu. 
 

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!