İmparator Caligula kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
İmparator Caligula kimdir?

İmparator Caligula kimdir sorusuna ölen en genç imparatorlar arasında gelen Roma İmparatoru da diyebiliriz. MS 37-41 senesinde imparatorluk görevi yapmış olan Caligula’nın tam ismi ise “Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus” olmaktadır. Julio-Claudian Hanedanına mensup olan Caligula, Roma İmparatorluğu’nun üçüncü imparatoru unvanına da sahip olmaktadır. Harcamalar konusunda oldukça savurgan olan Caligula, aynı zamanda tuhaf ve ahlaksız bir imparator olarak da tanınmaktadır. Öte yandan despot bir imparator olan Caligula, acımasız ve gaddar yönüyle de tanınmaktadır. Kısacası birçok kötülüğün ve farklı olmanın izlerini taşıyan imparator diğer ataları gibi pek de ülkesini iyimserliğe götüren biri olmamıştır.

Caligula’nın İmparatorluk Yılları

Justinus’un yerine geçen Tiberius 16 Mart 37 yılında hayatını kaybetmiş, yeğenleri Caligula ve Tiberus Gemellus’a müşterek olarak varis gösterip tüm mülkünü ve imparatorluk yönetimini kendisine devretmiştir. Birçok kaynakta Praetorian Muhafız Birliği başkanı olan Naevius Sutorius Macro Tiberius’u zindan muhafızlarına yastık ile boğdurtmuştur. Bunun nedeni ise Caligula’nın tahta çıkışını hızlandırmak için yapmıştır. Roma halkı Caligula’yı daha çok sevdiğinden ötürü kalkışılan bu ölüm aslında Roma İmparatorluğu’nun iç döngüsel olarak en kanlı dönemini de başlatmıştır.

Marco tarafından desteklenmeye devam edilen Caligula, bir diğer yeğen olan Tiberius Gemellus’un deli olmasını ve bu nedenle hükümsüz olacağını dile getirerek varislikten men ettiği de bilinmektedir. Senato tarafından onaylanan bu durum karşılığında 28 Mart’ta Caligula resmi olarak imparator ilan edilmiştir. Güneş’in doğduğu yerden battığı yere kadar bütün dünya tarafından takidr edilen ilk imparator unvanını da kazanmıştır. Bir diğer söylentiler arasında ise Caligula tahta çıktığında ilk üç aylık periyot içerisinde 160 binden fazla hayvan kurban edilmiştir. Ayrıca birçok kaynakta Caligula yönetiminde olan Roma İmparatorluğu ilk yedi ay boyunca refah ve mutluluk içerisinde devam etmiştir.

İmparator Caligula’nun Ölümü

İmparator despot ve saldırgan olduğu kadar aynı zamanda oldukça gaddar yönüyle bilinmekteydi. İlk zamanlarda kendini belli ettirmese de geçen yıllar içerisinde birçok senato üyesi ve saray muhafız birlik başkanları tarafından artık kabullenemez bir duruma ilerlemekteydi. Bunu göz önünde bulunduran Senato üyeleri kendilerine yapılan saldırılardan iyice rahatsız olarak Caligula’nın ölümüne karar vermiştir. Bu ölüm imparatorluğun yeniden doğuşuna ve inşa edilmesinde büyük bir adım olarak görülmekteydi. Nitekim imparatorluğun en tecrübeli suikastçılarına ölüm emri verilerek imparatorun hayatına son verildi. Tahta ise bu oyunda parmağı olan amcası Claudius geçerek imparatorluğun sahibi olmuştur.  

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!