Fransa Kralı VI. Charles (Deli Kral) kimdir?

Sesli okuma özelliği ile bu hikayeyi sesli olarak dinleyebilrisiniz. SESLİ OKU SESLİ OKUMA DURDUR
Fransa Kralı VI. Charles (Deli Kral) kimdir?

Fransız Kralı VI. Charles kimdir sorusuna bir diğer isim lakabı olan Deli Kral olarak adlandırabiliriz. Fransa’ya kral olduğunda henüz 11 yaşında olan VI. Charles, tamda yüzyıl savaşı olarak adlandırılan savaşın tam ortasında kral ilan edilmiş ve o dönemlerde halen savaş en sıcak haliyle devam etmekteydi. Henüz çocuk yaşta olduğundan ve yetişkin gibi düşünemediğinden dolayı dört amcası tarafından ülke yönetimi idare ediliyordu. Dört amcadan oluşan bu naipler heyeti tarafından tüm ülke yönetimi oluşmaktaydı. Bu yönetimin esası ise Roma Katolik kilisesi tarafından oluşturulan hukuka dayalı olarak kralların 14 yaş yetişkinlik derecesine kadar tespit edilmesi üzerine olmaktaydı. Fakat amcaları yönetimi bırakmayarak VI. Charles’i 21 yaşına kadar tesirleri altında tutmuşlardır. VI. Charles, 21 yaşına geldikten sonra Fransa devleti yönetimini tam olarak eline almıştır.

Deli Lakabı Nereden Geliyordu?

Kral VI. Charles, ülkesinde iyileşme durumlarını ileriye taşımış ve halk arasında sevilen bir isim olmuştu. Ama 1392 yılının Ağustos ayında ordunun başına geçmesiyle bir takım durumlar baş göstermeye başlamıştır. Kral VI. Charles, Paris şehrinden batı Brotenya bölgesine giderken birden bire delirme belirtileri göstermeye başlamıştır. Hemen etrafında bulunan en sadık ve en güvendiği komutanlarına dahi kılıcını çekerek saldırmaya başlamıştır. VI. Charles’in kardeşi I. Louis Orleans kardeşinin bu saldırılarına da maruz kalarak canını son anda kurtarmıştır. Her ne kadar önüne geçinilmeye çalışılsa da VI. Charles, etrafında bulunan dört şövalyeyi silahlı saldırıyla öldürmüştür.

VI. Charles delirme belirtilerinde daha ileriye giderek krizleşen nöbetler geçirmeye başlamıştır. Ortaya çıkan bu delirme nöbetlerinin önüne geçilememekte ve artık uzunca bir süre devam edilmesi görülmekteydi. VI. Charles sıklıkla kendisinin tamamen saf camdan yapıldığını ifade ederek, kırılabileceğinden korku dolu sözler kullanmaktaydı. Bunlara ek olarak delilik nöbetlerinin bazılarında ise çocuklarını tanımamış ve karısını da inkar etmiştir.

Fransa Kralı VI. Charles’in Ölümü

Birçok badireler atlatan VI. Charles, delirme nöbetlerini sıklıkla ve uzun süreli olarak yaşamaya devam etmiştir. Çocukluğunda tahta geçen deli kral taht saltanatı süresince sürekli olarak durmayan İngiltere ve Fransa arasındaki açık savaş halini yaşamıştır. Bu savaş ismini birçok kitapta Yüz Yıl Savaşı olarak da denk gelinmekte. Bu savaş kendisini daha çok yıpratmış ve artık neredeyse birçok askerine kendi kılıcıyla kıymıştır. VI. Charles, 1422 yılının 21 Ekim tarihinde Paris’te hayatını kaybetmiştir. Mezarı Paris şehrinde günümüz Sen Denis Bazilikası’nda karısının mezarının hemen yanında bulunmaktadır.  

YORUM YAZ

Yorumlarınızı yazarken imla kurallarına dikkat ettiğiniz için teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz bir yorum eklenmemiş ilk yorum ekleyen siz olun!